Bu sitedeki lavinya.net forum/panolar sayfası bölümü 22 yıl önce yani 2002 yılında kurulmuş, 11 yıl önce 2013 yılında ise aktif kullanımı durmuştur. Güncel/yeni paylaşım yoktur. Yalnızca arşiv/nostalji için yayına açıktır.

Alevi-Sunni Evliliği

Derinden Panolarıdır. Lütfen Şiir Yazmayınız.
alexia
Yeni Üye
Yeni Üye
İsim: NAZENİN

Re: Alevi-Sunni Evliliği

Mesaj gönderen alexia »

herşey saygıda biter... saygı varsa sorun olmaz...
meatalay1
Yeni Üye
Yeni Üye
İsim: Mehmet

Mesaj gönderen meatalay1 »

:!: :!:
En son meatalay1 tarafından Cumartesi, Mart 1, 2008 20:46 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
miyavzi
Üye
Üye
İsim: dilek

Mesaj gönderen miyavzi »

bence olması güzel olur engellenmesi insan haklarına aykırı.
enkaz
Üye
Üye
İsim: NİRVANA

Mesaj gönderen enkaz »

hiçbir zaman çözülemeyecek bir sorun bu!
bizzat yaşamış ve yaşamaya devam eden biri olarak söylüyorum, kısa vadede herşey düzeliyor gibi görünüyor ama uzun vadede asıl sorunlar ortaya çıkıyor. başta sevginin aşkın etkisiyle birçok şey yok sayılıyor ama gün gelip hayat rutine girdiğinde, aradaki uçurum görünüyor ve bunu görmek iki taraf için de tam bir yıkım oluyor.
ayrım var, ne kadar karşı çıksakta, kabul etmesekte var, keske bunu ortadan kaldırabılsek ama inanın hiç bir sey elimizde değil!
ve ben artık bu düzenin değişmeyeceğine inanıyorum, üzgünüm:(
Rkoycu
Üye
Üye
İsim: rüştü levent

Mesaj gönderen Rkoycu »

Arkadaşlar sevmek kolay ama onun sadece ön yüzünü görüyorsunuz.Mutlu olmak için sadece kendinizi düşünemezsiniz ki ;Ailenizde sizin yaşamınızda siz sevginizi kabul eder,aileniz kabul etmezse olmayacak bir durum.
Şimdi denilecek ki bu bizim hayatımız ama unutmayın sizi o yaşınıza kadar yetiştiren onlar..
sesetme
Yeni Üye
Yeni Üye
İsim: ozlem

Mesaj gönderen sesetme »

Ben de bir alevi ile evliyim ben bir sünniyim ama ne ailemde bir sorun çıktı nede onun ailesinde bir problem yok benim eşim muharrem orucunu değide ramazan orucunu tutar eşim banyo yapar gusl abdesti alır neden onları yanlış lanse ediyosunuz alevilik te bir mezhep ve onlar mezheplerini kendileri belirlemedi lütfen kelimelerimize daha dikkat edelim bazen onları ne kadar kırdığımızı unutuyoruz :(
Kullanıcı avatarı
Bugfixed
Site Admin
Site Admin
İsim: Murat
İletişim:

Mesaj gönderen Bugfixed »

Özlem hanım iyi de bu siteden kimse bu tür bir evliliğe karşı çıkmıyor ki :shock: Sadece karşılaşılabilinecek durumlar anlatılıyor o kadar. Yazıları lütfen dikkatli okuyun.!
Beklediklerim kalır uçan uçurumlarda..
.Terazinin Hüznü.
hoca1982
Üye
Üye
İsim: selçuk

Mesaj gönderen hoca1982 »

Valla benim en yakın arkadaşım alevi..O da bu yüzden kaç yıldan beri sevdğine kavuşamadı ve kavuşamayacaklar da.Çok tuaf yaa bizi hepimiz allah yaratmadı mı bu ayrım niye???İnsanız öncelikle gerisi ne kadar önemli anlamam valla.. :? :?
Kullanıcı avatarı
SERAPben
Takımdan
Takımdan
İsim: SERAP

Mesaj gönderen SERAPben »

Özlem Hanım burada kimse alevi olan kardeşlerimize yada sunni olan kardeşlerimize kimsenin bir şey dediği yok zaten, herkesin inancı, ibadeti kendisine.Peki bu insanlar evlenebilirler mi evlenirler elbette neden evlenmesinler ki, yeter ki bu insanların dinlerine değil herşeyden önce insan olduklarının bilincine varalım ve saygı duyalım, önemli olan da bu!
Kullanıcı avatarı
pyrazine
Takımdan
Takımdan
İsim: Ahmet

Mesaj gönderen pyrazine »

Benim de en yakın arkadaşım alevi ve sevgilisi sünni. Aileleri de biliyor. Evlenecek gibi duruyolar, maşallah nazar değmesin.

Asıl problem çocuk olunca olur. İki arada bir derede çocuk nasıl yetişecek? Kimin inancını benimseyecek?(?!) Yoksa bu evliliği örnek alıp, "ben de dinimi seçmekte özgürüm" deyip başka dinlere mi kayacak? Eğer başka bir dine kayarsa bunu iki veli de kabul edebilecek mi?

Herkes dinini seçekte özgür. Kesinlikle hiçbir dini yada mezhebi kötülemek amaçlı söylemiyorum. Sadece aradaki farkları sağdan soldan okuduğum kadarıyla söylemek istedim. Bildiğim kadarıyla alevilik sünni inancına göre hak mezhep değil. Kitapları ve dini tanımlayış biçimleri farklı. Sünni inancına göre hak mezhep olmayınca da başka bir dinden sayılıyor. Yine sünni inancına göre başka bir dinden biriyle evlenmek günah diye biliyorum. Mantıken, alevi inancına göre de sünniliğin kabul edilmiyor olması lazım. Aslında kişi bu durumda kendi içinde bile çelişkiye düşüyor. Velilerin zaten bu kadar kafası karışmışken çocuğun halini siz düşünün. Nasıl açıklayacaksınız?

İllaki bir tarafın yumuşaması(!) lazım; kendi içinde düştüğü çelişkiyi dışarıya yansıtmaması lazım. Bence bu durumun, iki mezhebe göre de, başka bir dinden biriyle evlenmekten farkı yok. Genelde tersi olur ama bu durum teorik olarak mümkün olmasa da pratikte mümkün olabilir. Hatta oluyor :lol:
senem87
Üye
Üye
İsim: SENEM

Mesaj gönderen senem87 »

gerek ailelerde gerekse gençlerde sonraki zamanlarda mutlaka sorun oluşacaktır.
karacan13
Yeni Üye
Yeni Üye
İsim: ibrahim hakan

Mesaj gönderen karacan13 »

arkadaşlar böyle bir durumda kalan ve evlenebilen var mı aranızda acaba???
graben
Yeni Üye
Yeni Üye
İsim: Rasim

Mesaj gönderen graben »

Bu tür olaylar ne kadar sorunlu ya!.Ben sünniyim ve kız arkadaşım alevi.ve kız arkadaşımı çok seviyorum.ve anlaşağımıza ikimizde inanıyoruz.Ama gelin görünki aileler bu konuya hiç de sıcak bakmıyor.biz şimdi evlenemiyecekmiyiz.Ailelerimiz bu duruma büyük olasılıkla karşı çıkacaklar biliyorum.NE OLACAK ŞİMDİ BİZİM HALİMİZ.Ben aleviliği araştırdım.Tamam! çok iyi insanlar,dürüstler,doğru yolda gitmeyi savunuyorlar ama bir noktada tezat bir yapıya sahipler.Peygamber efendimiz (S.A.V.) önderliğinde ve hz.Ali yolunda ilerliyoruz diyorlar.Kuranı kerim kitabımız diyorlar.biz de müslümanız diyorlar...Peki soruyorum:madem dinleri islam peki neden islamın şartlarını uygulamıyorlar.İslamın şartlarında namaz kılmak,hacca gitmek,oruç tutmak,zekat vermek,kelime -i şehadet getirmek var...Ramazan ayında oruç tutmazlar,camiye pek uğramazlar,hacca gitmeyi savunmazlar ve bizim kıblemiz insandır derler....Tamam!tabiki elbette iş insanda bitiyor bu lafları çok hoşuma da gidiyor ama islamın şartlarını da uygulasalar.Hem kuranı kerime hemde islamın şartlarına ters düşmeseler.Hem camiye gidip,hem de cem evlerine gitseler,hem ramazan orucunu tutup hemde kendi muharrem oruçlarını tutsalar...zaten aynı ayda kurban kesiyoruz.Bak ne güzel ortak yanımız var.Peki diğer konularda neden anlaşamıyoruz.Anlaşsak ne güzel olurdu.Bakın ozaman ortada sorun denen bir şey kalıyor mu.Kardeş gibi yaşar giderdik...
Bakın o zaman evlilikler ne güzel kardeşce sorunsuz bir şekilde olurdu.Kargaşaya neden olunmazdı.Ama ne yapalım koca bir kitleyi nasıl değiştirebiliriz ki..Gelin alevi kardeşlerim bir olalım.Lütfen mantık çerçevesinde bir düşünelim...
katiLmaktul
Üye
Üye

Mesaj gönderen katiLmaktul »

Çok saçma bir şey bu bence.Seviyorsan , seviliyorsan , saygı duyuyorsan yada saygı görüyorsan bir sorun yok.Alevi yada başka bir mezhep...İki farklı mezhepden olanlar evlenemezmi ne kadar bağnaz bir düşüncedir bu ya :evil:
metalipsis
Üye
Üye
İsim: ibrahim

Mesaj gönderen metalipsis »

oncelikle kavramlari cokca karismis,sunnilik veya alevilik bir mezhep degildir.bu dogru bilinsin,sunniligin 4 ana mezhebi oldugnu soylemis arkadaslar aslinda buda yanlis,muslumnalar ameli ve itikadi olmak uzere 2 ye ayrilirlar,itikadi olanlari genelde kimse bilmez bunlar imanla alakali mevzulardir.ameli kisimlarda yani namazin nasil kilinacagi orucun nasil tutlacagi vs... konularda 4 tane ameli mezhep vardir,hanefi,hanbeli,maliki ve safii,turkiyede agirlik hanefi ve hanbelidir.gelelim olayin evlilik yonune bu konu muratinda dedigi gibi burada yazilarak cozulecek mevzu degil,bazi arkadaslar demis aileler sorun diye,sorun tecrubedir aslinda,cunki hem alevilerde hemde sunnilerde diyeyim,o kadar farkli inanc yaklasimlari varki ,genelde buyuk sorunlar cikiyor ama bu buyuksehirin gettolarindan cikip ,simdikilerin tabiriyle tiki takimi ve entel takiminin arasina girdiginde ,inanc orda sadece kavram bazli bir kelime olarak kaldigindan birsey ifade etmiyor,ama turkiye gercegi acisindan olayi ele alacak olursak,temel farkliliklar zenginliktir,ama cogu zaman zenginler kavga ederler yada anlasamazlar,ozelliklede birbirlerine yaklastikca...

ask mevzuna gelince ona laf soylemek benim haddim degil,sevene lafimiz olamaz...