Bu sitedeki lavinya.net forum/panolar sayfası bölümü 22 yıl önce yani 2002 yılında kurulmuş, 11 yıl önce 2013 yılında ise aktif kullanımı durmuştur. Güncel/yeni paylaşım yoktur. Yalnızca arşiv/nostalji için yayına açıktır.

AMD ATHLON 64 FX-70 İŞLEMCİ BUDUR...

Bilim - teknoloji haberleri, makaleleri ve ilgilileri...

AMD BU SİSTEMİYLE İNTEL'İ ETKİLERMİ SİZCE?

EVET
8
100%
HAYIR
0
Oy yok

Toplam oy: 8

Kullanıcı avatarı
hasta
Takımdan
Takımdan
İsim: Bedih

AMD ATHLON 64 FX-70 İŞLEMCİ BUDUR...

Mesaj gönderen hasta »

Athlon 64 FX-70 Ailesi Çift Yuvalı Sistemleri Hayata Geçiriyor

Resim

Temmuz'un 14'ünde yapılan Core 2 tanıtımı işlemci dünyasında bir dönüm noktası oldu. AMD, o gün masaüstü işlemcileri konusunda Intel'e karşı olan neredeyse üç yıllık üstünlüğünü kaybetmişti. Basitçe açıklamak gerekirse Core 2 Duo işlemciler, Athlon 64 ailesine göre daha hızlı ve güç tüketimi konusunda daha verimliler. Fakat enerji açısında tasarruflu olmak konusunda sadece işlemciye bakmak yerine sistemin tamamına bakmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Buna karşılık olarak AMD daha düşük giriş seviyesi fiyatları sunarak buna cevap vermeye çalıştı. AMD'nin Intel'in bu meydan okumasına net bir karşılık verebilmesi için tasarım masasına geri dönüp biraz zaman harcaması gerekti. Baylar bayanlar işte karşınızda çift işlemci yuvası ve Direct Connect mimarisiyle ileri seviye pazarı hedefleyen 4x4 Quad FX platformu.

Üretim teknolojisi söz konusu olduğunda Intel'in dokuz aylık bir avantajının olduğu bir sır değil. Bütün Core 2 Duo yongaları, en son Xeon'lar ve çoğu Pentium D işlemciler şu anda en gelişmiş üretim teknolojisi olan 65 nm süreçle üretiliyorlar. Daha küçük transistör yapısı enerji açısından daha verimli, daha çok özellikli (devasa önbellek gibi) ve daha fazla hesaplama gücü sunan işlemciler yapılabilmesine imkan sağlıyor. Intel dört çekirdekli işlemci (iki Core 2 parçasından oluşuyor) sunabilirken AMD'nin cevap verememesinin altında bu durum yatıyor. AMD'nin 90 nm yalıtkan üstü silikon (SOI) teknolojisinin Intel'in bir önceki 90 nm üretim sürecine göre daha gelişmiş olması burada işe yaramıyor (90 nm dört çekirdekli bir işlemci hem pahalıya patlıyor hem büyük yüzey alanı gerektiriyor).

Bence intele en güzel cevap olacak sizce arkadaşlar ? Düşüncelerinizi Yazarsanız sevinirim.

Kayn:tomshardware.com.tr/cpu/20061207/index.html
Kullanıcı avatarı
Bugfixed
Site Admin
Site Admin
İsim: Murat
İletişim:

Re: AMD ATHLON 64 FX-70 İŞLEMCİ BUDUR...

Mesaj gönderen Bugfixed »

Bedih ben bunca yıldır her iki işlemciyi de denedim. Fakat ya kendi işlemlerimden mi kaynaklanıyor bilemiyorum ama amd işlemcilerden daha fazla performans aldım. Konudaki işlemci de bence intelin corelerini gölgede bırakır bence..
Beklediklerim kalır uçan uçurumlarda..
.Terazinin Hüznü.
yaskaman

Mesaj gönderen yaskaman »

intel'in tahtı zaten sallanıyordu. internet cafelerin çoğu amd kullanıyor, satıcılar çoğu kez amd öneriyor. rekabet güzel şey canım :lol:
Kullanıcı avatarı
hasta
Takımdan
Takımdan
İsim: Bedih

Mesaj gönderen hasta »

Bencede güzel tabiki rekabet olayı biz kullanıcılar açısından hani sürekli yeni ve daha hızlı performanslarını katlayarak gelen parçalar var piyasada kısaca bulunmaz bir nimet hehe.Bu arada internet cafecilerin Amd işlemcileri seçmelrinin nedeni oyunları çok daha rahat çalıştırmalarıdır hani o donma olayları varya işte amd onları en aza indiriyor :twisted:
yaskaman

evet, ben de bir net cafe çalışanı olduğum için bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum. aslında oyun için değil de bi takım programlar açısından intel yine üstün amd'ye göre ama amd bu hızla dağıtacak gibi ortalığı :twisted:
Kullanıcı avatarı
sehrikalp
Admin
Admin
İsim: Serkan

Mesaj gönderen sehrikalp »

Bilgisayar alemindeki ilk ciddi bilgisayarımın üzerinde P166 vardı. MMX değildi. Sonra PIII 450, PIII 500, PIII 500 ü overclock sırasında yakmamla ve parasız br anıma gelmesiyle Celeron 1 Ghz kullandım. Kullandığım son Intel işlemci o oldu. AMD Athlon 2500 aldım. Sonra AMD Athlon 3200 ile AMD hastası oldum. Intele asla dönmeyi düşünmedim. Bir sistemden beklediğim en önemli şey tıkanmaması, akıcı olmasıdır. Intelin hiç bir platformunda bu akıcılığı bulamadım. En son AMD 4400 X2 kullandım, hem de Corsair 2.2.2.5 400 Mhz 2 GB RAM canavarıyla. En keyifle kullandığım sistem de buydu işte. Herşey yolunda giderken, Intel Core 2 Duo ları çıkardı. Forumların Ve Toms'un da gazına gelerek yılların alışkanlığını bırakıp gidip Intel aldım ve yine memnun değilim. Bakın aşağı yazdığım sistem şu anda kullandığım sistem ve inanılması güç belki ama kasılıyor sistem. En kısa zamanda yeniden AMD'ye geçeceğim ve bir daha asla Intel almayacağım.

İşte o sistem:

[GIGABYTE 8I965P-DQ6] [CORE2DUO E6600] [KINGSTON HYPERX 4x512] [WD RAPTORX 1500AHFD 2X150 GB 10000RPM RAID0] [GIGABYTE 7800GTX] [LIAN LI PC767] [NEC 20WGX2 20"] [SONY DRU820A - PHILIPS DVDRW] [CREATIVE XFI] [CREATIVE G500 5+1] [TAGAN EASYCON 580WATT] [MAXTOR ONETOUCH III 300 GB] [LINKSYS WAG300N]

Bu masaüstü. Aynı şekilde bir önceki laptopum AMD Turion 64 işlemciliydi. Hemen onu da değiştirip Centrino Duo işlemcili Sony Vaio VGN-SZ2XP/C aldım. Bu fena değil. Laptop performansı olarak memnunum. Belki de kalitesiz bir marka alsam Centrino duo da memnun etmeyecekti. Masaüstünde biraz yorumları okuduktan sonra AMD ye geçmeyi düşünüyorum. Ve kesinlikle pişmanım Intele geçtiğime.
Kullanıcı avatarı
Bugfixed
Site Admin
Site Admin
İsim: Murat
İletişim:

Mesaj gönderen Bugfixed »

bu kadar rekabet ortamı var gene de düşmüyor fiyatlar yav :?
Beklediklerim kalır uçan uçurumlarda..
.Terazinin Hüznü.
Kullanıcı avatarı
sinan
Admin
Admin
İsim: Sinan

Mesaj gönderen sinan »

abi rekabet teknoloji bazında olsun, fiyat olarak rekabetin geleceği yerde kalite düşebilir..

biraz da danışıklı dövüş..
~
ansızın gelecek gibisin..
yaskaman

ayrıca biliyoruz ki bir yıl sonra ürünün fiyatı yarıya, belki daha da aşağıya düşüyor. ilk zamanlar ise çok el yakıyor.