Bu sitedeki lavinya.net forum/panolar sayfası bölümü 22 yıl önce yani 2002 yılında kurulmuş, 11 yıl önce 2013 yılında ise aktif kullanımı durmuştur. Güncel/yeni paylaşım yoktur. Yalnızca arşiv/nostalji için yayına açıktır.

Basında Feridun Düzağaç

Feridun Düzağaç Hakkında Sorulan Sorular, Bilgiler, Bildiriler, Konser Duyuruları, Biyografi, şarkı sözleri, albümler, incelemeler.. Feridun Düzağaç Biyografi! - Feridun Düzağaç Şarkı Sözleri!
kirmizikar
Yeni Üye
Yeni Üye
İsim: evrim

Re: Basında Feridun Düzağaç

Mesaj gönderen kirmizikar »

Sevgili abiciğim o sözleride sizin saçma sapan anlayışınıza bırakmayacağız onu,onu size yedirmeyeceğiz deyip siz biz ayrımı yaptığınız için yirmi yaş heyecanıyla yazdım.
Ve kesinlikle emin olun bende sizi anlıyorum.Hatta fd'nin dizi savunucusu olmuşum gibi gözüksede dizi işine bende bozuldum.Ama sadece bozuldum ve artık fd'den vazgeçmenizi anlayamadım.
Ben Feridun Düzağaç'ın her bir albümünü bi öncekinin devam filmi olarak algıladım.Hepsinin yaşanmışlıklarına,felsefesine saygı duydum hatta imrendim.Hepsinin sırayla bi hikayesi var ve fd son albümünde şöyle diyor;
'haftayı yedi gün yılı dört mevsim sandığım zamanlar,başımda kavak yelleri mutluluk diye düştüğüm yollar,bana öğretilen iyilik için,kitaplar,masallar,filmler,gönlümden kopan kara kara parçalar karadan çok uzakta ada oldular...'(Bunlar köprünün altından çok sular geçti cümlesinin şairin ağzından ifadeleri anladığım kadarıyla)Yani artık ben aynı adam değilim diye kendisi söylüyor.Sonra düşündüm,ben diğer filmlere saygı duyduysam bu da mutlu sonla biteceğine inandığım filmin senaryolarından biri.Buna niye saygı duymayayım.Bu değişikliğe dizi ile başlamış olmasına ben de en az sizin kadar kırılmış olsam bile.Dilim sürçtü işe yirmi yaş heyecanından değil aşktandır affola diyor ve bitiriyorum.
Kullanıcı avatarı
carizma
Takımdan
Takımdan
İsim: Sinan Seyda

Mesaj gönderen carizma »

Adventureman yazdı:Herkes kendi fikrini beyan etmiş.Kimileri acımasız yorumlar felan var demiş ama birileri daha dün FD'yi tanımadı! Onu tanıyan, hisseden, destekleyen, daima yanında olan, orjinal albümlerini alan, etrafındaki insanlara hediye olarak onun albümlerini hediye eden, her konserini imkanlarını zorlayarak takip eden kısacası onu yaşayan insanların bu durumdan dolayı şaşkınlık ve duyulan kaygıdan kaynaklanan yorumları bunlar. Bunlar acımasız bir eleştiri değil aksine ona olan karşılıksız sevgiden kaynaklanan ve onun için yaşanan bir kaygıdır. Kısacası söylemek istediğim seni gerçekten tanıyoruz ve incinmeni istemiyoruz Feridun abi.

Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyelim, incinirsin yine de sen bilirsin...
Ersin Abi'nin söyledikleri düşündüklerimi tam anlamıyla açıklayan sözler...
Gerçek olan yüreğimizdeki feridun düzağaç sevgisidir.bu sevgi o kadar büyüktür ki onun incinmemesini belki biz ondan daha fazla düşünüyoruz..Bu tepkimiz -en azından benim tepkim- bundandır..

Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyelim, incinirsin yine de sen bilirsin...
RUDER1
Üye
Üye
İsim: rüya

Mesaj gönderen RUDER1 »

sehrikalp seni gerçekten çok iyi anlıyorum.senin kadar eski bir dinleyicisi olmasam da bende 7-8 yıldır ,çalışmalarını büyük bir sevgiyle , hayranlıkla takip etmekteyim.Albümünü aldığım ,konserine gittiğim tek sanatçıdır Feridun Düzağaç.Yaşıma yakıştıramasam da konserleri için işten izin alıp ,konserlerinde onunla zıplayan, parçalarına o mutlu olsun diye boğazlarım yırtılırcasına eşlik etmeye çalışan , densizin biri ters bişey söyleyip onu üzücek diye Fd den daha çok durumu dert eden biriyim.Birçoğumuz aynı duyguları yaşıyoruz.Feridunu gözümüzde , gönlümüzde o kadar yükseğe koyduk ki ,onun hata yapmayacağını , yapamayacağını düşündük , onu kusursuz görmeye başladık herhalde.Ama en nihayetinde o da bizim gibi insan ve hatalar ,yanlışlar , yanılmalar hepimiz için.Bende eski fd yi istiyorum ,konserlerini özlemle beklemeyi ,onu görebilmek için gece tv başında pineklemeyi .malesef zaman onu da değiştirdi , yanlış zamanda yanlış projede olabilir ama ne demişler "altın çöpe düşse değerini kaybetmez" Feridun da her insan gibi hata yapabilir ki bu belki de onun için bi hata değil. Kalbi kırık köşemde beklemeyi tercih ediyorum...
Sizinde belli ki bu sevgide çok emeğiniz var , kesip atmayın ,zamana bırakın , başka bir Feridun Düzağaç yok .....
Herşeye rağmen O özel biri çünkü ,
yeni konserlerde görüşmek umuduyla..
Kullanıcı avatarı
sehrikalp
Admin
Admin
İsim: Serkan

Mesaj gönderen sehrikalp »

Eyvallah arkadaşlar, sanırım biraz olsun anlaşıldım. Evrim kardeşim de aslında ne demek istediğimi, neye isyan ettiğimi anladı. FD konusunda siz biz ayrımı elbetteki olamaz. Kastettiğim o değildi kesinlikle. FD nin bundan sonra edineceği populist kitleden bahsetmiştim ben. Biz onlarla bir olamayız. Onun en kötü günlerinde biz yanındaydık. Sevdiğimiz bir insanı paylaşmak çok zor. Hele ki bu paylaşılacak kesim yozlaşmış bir kesimse. Bu sitedeki herkesin samimiyetine inanıyorum. Hepimiz üzüldük ve ben ki üzüntümden yeri geldi saçmaladım bile. Sevmek, inanmak ve sonuçta karşımda ben değiştim diyen bir şarkıcı. İşte bu zoruma gidiyor. Yoksa ne kastım olabilir onu sevenlere. Hepimiz bir yüreğiz ki canımız beraber yandı. Ama sizin sevginiz benden daha anlayışlı, daha olgun belki de. Ben çocukça sevgiler çağında saplanıp kaldım sanırım. Bu sebeple duygularımı kontrol etmekte zorlanıyorum kimi zaman. Ve öyle gidişler yaşadım ki hayatımda bunlara bir de FD yi eklemek istemedim. Ama onu dinlemek çok zor benim için. Anlayın lütfen beni. Gecenin bir yarısı o çok sevdiğim Kabataş sahilinde yağmur altında en derinimden sessizce bağırarak şarkılarını söyleyemeyeceğim. Aklıma dizi gelecek. O saçma senaryoda, FD nin o kırılgan yüzü gelecek aklıma. İncinecek, kırılacak yerim kalmamış sanırdım. Yanılmışım. İnanmaktan vazgeçtiğimi sanırdım, maalesef yanılmışım. İstemeden incittiğim dostlarım olduysa bağışlasınlar beni. Sevgiyle kalın.
Je est un autre
smyrna
Yeni Üye
Yeni Üye
İsim: gizem

Mesaj gönderen smyrna »

Türkçe müzik dinlemeyen biri olarak türk sanatından ve sanat anlayışından bize bahsedecek olan son kişisin. Türk sanatının yozlaşması,popüler kültür içinde yok olması seni hiç ilgilendirmiyor bence. Çünkü sen zaten bunlardan yoksunsun. Müzik bir kültürdür ve o ülkenin sanatını,yaşam tarzını anlatır. Yabancı müzik dinlemen tabiki güzel. Bende dinlerim çoğu zaman ama yüzde 90 yabancı dinleyip kalan yüzde 10u FD'ye ayırıp sonra da burada gelip müziğin sanatın nereye gittiğini bize söylemek için önce senin bunları bilmen,dinlemen ve Türk müziğini hissetmen,anlaman,her notasındaki anlamları çözmen,adeta yaşaman gerekir. Yoksa dinlemediğin bilmediğin müziğin sanatın nereye gittiğini nerden bilebilirsin. Sadece dışardan gözlemlemek askıda kalır. Yorumlar sağlıklı olmaz.

"Ne mesaj verirse versin, ne anlatırsa anlatsın, onun nasıl kaybolup gittiğini görmek ne hissettirir bilemezsiniz. Onu sizin sahte anlayışınıza ve saçma sapan sevginize bırakacak değiliz. Onu yok edemeyeceksiniz. O gerizekalı sanat anlayışınızla, o hiçbir temeli olmayan müzik zevkinizle kimi kandırıyorsunuz."

demişsin;

sen 34 yaşına gelmişsin ama sevginin ne demek olduğunu anlayamamışsın. Kimin daha fazla sevdiğini ölçemezsin sevgi sonsuzdur, sevginin boyutu ölçülemez.Bunu unutmazsan iyi olur :wink:

FDyi yüreğinde hissetmen,onunla gülüp ağlaman,onun adına birçok fedakarlık yapan biri olarak seni içten tebrik ederim. Ama başkalarının sahte saçma sapan bir sevgisi olduğu sonucuna nasıl varabildin? Bunun tek nedeni dizide oynamasını yadırgamamız mı? Unutma bizim sevgimiz bu kadar basit değil. FD artık idol oldu benim yüreğimde.. Geçmişinde yaptığı işleri nasıl alkışladıysam bunu da aynı sevgiyle alkışlıyorum. Tabi sen çevrende yozlaşmış bir çok sanatçı(!) gördüğün için onları FD ile karıştırmış olmalısın. Demek onu tanıyamamışsın daha. TV dizisi kavramı sende kötü bir betimleme oluşturmuş. Mankenden bozma oyuncular ile üç günde oyuncu sıfatını alabilenlerin arasında sıkışıp kalmışsın sen. Kendinin de söylediği gibi yaşın itibariyle eski kafalı kalmışsın gerçekten. FD de öyle bir duruma düşecek korkusu yaratmış olmalı sende. Ama unuttuğun birşey var.. FD eğer böyle 3 günde silinecek bir sanatçı olsaydı buralara kadar gelemezdi. Senin,benim ve onu anlayan herkesin sevgisini hakkedemezdi. Ayrıca ben de FD için akıl almaz fedakarlıklar yaptım ama buraya gelip bunları yazmıyorum. Herkesin kendi içinde yaşadığı, kendinden birşeyler bulduğu bir FD sevgisi var içinde. Yoksa burada ne işimiz olurdu?
sokaklardaevcil
Üye
Üye
İsim: Emre

Mesaj gönderen sokaklardaevcil »

abi tabi ki diziyle onu tanıyanlarla biz bir olmayacağız böyle bir şeye kimse izin vermemeli.vermez de zaten.bu konuda kimle olsa ben de tartışırım.ama tekrar söylüyorum bu dizi olayı müziğinin önüne geçmediği sürece ben hep destekliycem feridun abiyi savunucm sürekli.bu zamana kadar hep,bir şekilde yanında olmaya çalıştk ben bunda da olucam.çünkü ne olursa olsun ne yaparsa yapsn hakediyor bu desteği feridun abi.RUDER1 arkadaşımızın da dediği gibi BAŞKA BİR FERİDUN DÜZAĞAÇ YOK.ne olursa olsn baş tacı edip her zaman ayrı tutup bu zamana kadar onunla dolu olan hayatımızı aynen devam ettirmemiz gerektiği kanısındayım.en azından ben öyle yapıcam. herkese selamlar....
Oktay039
Üye
Üye
İsim: Oktay

Mesaj gönderen Oktay039 »

serkan abi

bende 11 yaşımdan beri sıkı bir fd takipçisiyim bakmayın forumlara fazla giremiyorum;girsemde yazmayı değil okumayı daha çok seviyorum yazılarını gözlerim dolarak okudum hayatımın sanatçısını çocukluğumun kahramınını yalnızlığımın tek dostunu popüler kültüre vermenin acısıydı bu feridun düzağaç ı sadece alev alev le cumartesi yle tanıyıp onu bu şarkılarıyla seven ama oysa ellerinden gölgeden adı sevdadn bi haber olan arkadaşlar onu bu kararından dolayı destekleyebilirler ama ben sadece bir dizi diyip çıkamıyorum işin içinden bunca yıl kandırılmış gibi hissediyorum feridun abi bunca yıl şöhreti kovalamışta yakalayınca sımsıkı sarılmak istemiş gibime geliyor tabiki onu çok seviyoruz tabiki büyük saygı duyuyoruz ama bu oyunda ben yokum arkadaşlar
Oktay039
Üye
Üye
İsim: Oktay

Mesaj gönderen Oktay039 »

Güneş tutulmuş bana ne. Ben tutulsam kimseler görmeden kimse seyredemeden; seyredenler çoğalınca bozulurmuş oyun.

Biz dinlemeyi sevdik; sen seyredenleri çoğalttın bozdun oyunu feridun abi...
Kullanıcı avatarı
sehrikalp
Admin
Admin

Bak Gizem arkadaşım. Sitede hemen herkes ne demek istediğimi anladı sen neye direniyorsun anlamadım. Bir önemli nokta daha var; müziğin dili olmaz. Müzik etnik bir mesaj taşımadığı sürece kültürel çizginin dışında evrensel bir boyuttadır. Rock müzik tamamıyla batı kültürünün bir buluşu ve eğer kültürel bir ezgi diyecek olursak batı kültürünün ezgisidir. Yani rock müziğin TÜRK SANATI VE KÜLTÜRÜYLE TEMELDE HİÇBİR İLGİSİ YOKTUR. Neyin Türk sanatı olduğundan bile haberiniz yok. Dinlediğiniz ve savunduğunuz müziğin kökenini bile bilmiyorsunuz. Biraz kitap okuyun lütfen. Tartışmaya girmeden temel oluşturur size. Anlamamakta ısrar ettiğiniz ya da saptırma ihtimali olan cümlelerimi büyük harfle yazıyorum ki daha iyi anlayabilesiniz. Öncelikle dinlediğimiz müziğin kökenine bakalım. Burada kafadan uydurmuyoruz. Türkçe müzik dinlemeyişim Türkçe müzikten nefret ettiğimi ya da kimliğimi reddettiğimi ya da Türkçe temelli müzikten anlamadığımı göstermez. Müzik evrenseldir. Temel amacı da insanları nota dilinde birleştirmektir. FD nin yaptığı müziğin kültürel dayanağı Türkçe değil tamamıyla batı müziği ve enstrümanlarıdır. Türkçe müzik dinlemiyorum derken sözlü müzikten bahsettim ben. Enstrümantal tarzda Türk müziği dinlerim. Kaldı ki ney ve ud kendimden geçirir beni. Tekrar ediyorum, lütfen kelimelerimi anlamaya çalışın, saptırmayın. FD konusundaki destekleriniz devam etsin. Onu sevin ve mutlu olun. Başkalarının tercihleri ve seçtiği yollar konusunda tedirgin olmayın bu kadar. Ayrıca bir sanatçıya destek, o sanatçı şarkıcıysa ya konserine gidilerek, ya albümünü alınarak verilir. Bunları dile getirmem sizi neden rahatsız etti onu da anlayamadım. Sadece destek verdiğimi belirttim. Fedakarlık yaptığımı söylemedim.

Evet dediğiniz gibi 34 yaşıma geldim. Ama sevmenin ölçülemeyeceğini çok iyi öğrendim, yanılıyorsunuz. Yanıldığınız asıl nokta da sevgimi başkalarıyla karşılaştırdığım fikriniz. Kimselerden daha fazla sevdiğim falan yok. Bu saçma bir yarış olur. Yaptığım şeyleri söylerken bak en çok ben fedakarlık yaptım, en çok ben seviyorum, demek değildi amacım. FD hayatımın en değerli parçalarından biriydi. Tıpkı senin gibi. Sen onun kararını anlayışla karşıladın ben anlayış göstermedim. Aramızdaki fark bu. O yeni bir yol seçti ve yanına sizleri aldı ben o yolda onun yanında yer almama kararı aldım, aramızdaki fark bu. Bu beni senden üstün veya aşağıda yapmaz. Çok sevdiğim için bu benim sevgimi sizlerinkinden daha üstün de yapmaz. Kim olursa olsun, sadece FD değil, populist kültüre yelken açan her sanatçıyı çıkartır atarım hayatımdan. 34 yaşıma geldim evet. 54 yaşıma da gelsem sevmeyi bildiğim gibi yaşayacağım. Bu dünyada yapayalnız kalsam da böyle yaşayacağım. Anlamadığınız bir şey daha; sevmek öğrenilmez. Yalnızca hissedilir. Biçim vermeye çalışmayın sevgiye. Çağımızın hastalığıdır tanımlama hastalığı. Aklınızın ermediği belli oluyor insani duygulara. Sevme biçimim sizi hiç ilgilendirmez. Tercihlerim sizi hiç ilgilendirmez. Populist kültüre tapanlar hakkında ağır konuştum evet haklısınız ama neden üstünüze alındınız onu anlayamadım. Ha ben de onlardanım diyorsanız, yazdıklarımı okuyun sizin için yazıldı o sözler. Ha yok efendim ben FD yi yüreğimle seviyorum diyorsanız zaten size hitaben yazılmadı o sözler, boşverin gitsin.
En son sehrikalp tarafından Salı, Temmuz 8, 2008 22:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Je est un autre
Kullanıcı avatarı
sehrikalp
Admin
Admin

TV deki şu an izlediğiniz bütün diziler TV ler bu işten iyi para kazandığı için yapılıyor. Biz ara hatırlarsanız magazin programlarıyla dolmuştu kanallar. Hatta saçma sapan bir yığın yarışma programı da iyi kazandırıyor ki artık akıl almaz yarışmalar türemeye başladı. Yapılan dizilerin içeriğine bakın ne dediğimi anlayacaksınız. Senaryoların hemen hepsi farklı başlasa da hep aynı yerlere bağlanıyor. bir diziyi otuz bölüm izleme bir bölüm izle sanki kaldığı yerden devam ediyor. Neden lastik gibi bir yığın diyalogla uzatıldıkça uzatılıyor diziler. Neden sizce. Para tabii ki. Reklam geliri. FD, Derman dizisinde oynayacak ve biraz reklam geliri düşük gelsin, anında iptal. Bir çok dizi sessiz sedasız böyle bitip gitmedi mi? Eski kafalıyız evet doğrudur. Sevmeyi de öğrenemedik. Biz sevgiyi FD de görmedik. Cemal Süreya'da gördük, Ahmet Telli'de gördük, Orhan Veli'de gördük, Behçet Necatigil'de gördük. FD de aklımızı çeldi. Güzel de çeldi ama. Burada sevgi yarıştırmıyoruz. Bu kadar aptalca bir şey de olamaz. 20 yaşındasın. Ben de 20 yaşımda aynen senin gibi düşünüyordum. Hak vermiyor değilim sana. Ama benim yaşıma geldiğinde bir kenarda kalırsa sözlerim gülümseyerek hatırlayacaksın. Vay be diyeceksin, demek ki yaş insana bazı şeyleri kendiliğinden getiriyormuş. Şimdi ne desem boş. Kim bilir ben de bundan on yıl sonra bambaşka düşüneceğim. Kendinize iyi bakın, görüntünüz aynada kalmasın.
Je est un autre
Kullanıcı avatarı
sehrikalp
Admin
Admin

Bilmeyenler için kısa rock müzik tarihi. Kaynak: Vikipedi

Rock, 20. yüzyılın sonlarında ortaya çıkmış, genellikle elektro gitar, bas gitar ve bateri gibi enstrümanlarla beraber vokal melodi taşıyan popüler müzik formudur. Organ ve piyano gibi klavyeli enstrümanlara da rock'ta sıkça rastlanılabilir. Saksafon gibi üflemeli çalgılar rock'ın ilk hallerinde oldukça sık kullanılmış olsa da yeni rock türlerinde nadiren görülürler. Rock tanımı oldukça genel bir tanımdır ve de sınırları kesin bir şekilde belirlenmemiştir. Birçok türü vardır ama en tepede iki tür vardır. Bunlar hard rock ve genel olarak heavy metal dır. Heavy metal; karanlık, sert ve geneli ölümü ya da kötü şeyleri anlatan tarzdır. Heavy metalciler siyahı benimsemişlerdir. Siyah onlar için vazgeçilmezdir. Kısaca siyah heavy metalın'ın rengidir diyebiliriz.Hard rock ise Deep Purple,Led Zeppelin gibi grupların önderliğinde ortaya çıkmışdır.En ünlü hard rock grupları;AC/DC Deep Purple,Led Zeppelin,Guns and Roses,Van Halendır ve Korn'dur.Son dönemlerde Velvet Revolverda popüleritisini artırmıştır.En ünlü heavy metal grupları ise Iron Maiden,Metallica,Dream Theater,Manowar,Megadeth,Black Sabbath,Cradle of Filth ve benzeridir. Rock'ın oluşumunda rock and roll ve rockabilly gibi müzik türleri önemli rol oynamışlardır. İngiliz rock'ının 1960larda gelişmesiyle "rock müzik" tanımı yaygınlaşmıştır. "İngiliz Fethi" olarak adlandırılan bir akımla, bu müzik tarzı tekrar Amerika'da yayıldı ve hatırı sayılır bir etkiyle uluslararası bir fenomen haline geldi. Rock günümüzde birçok türü altında barındırarak oldukça yaygın olarak dinlenen bir müzik türü haline gelmiştir.

Buraya kadar yer alan bölüm rock müzik tarzı ile ilgili bölümdür. Rock müziği tür olarak ele aldığımızda bunlardan çok çok daha kapsamlı olgular çıkar karşımıza. Öncelikle Rock müzik Blues adlı müzik türünden doğrudan olarak etkilenmiştir. Onun için Blues felsefesini incelemeden rock müzik felsefesi incelenemez. Blues'u icad eden siyahlar, beyazlardan gördüğü zulm karşısında sitemlerini üstü kapalı bir şekilde belirtmişlerdir. Bunu gittikçe geliştiren blues sanatçıları bu sitemin üzerindeki örtüyü yavaş yavaş kaldırmaya, müziklerini de aynı şekilde daha açık hale getirmeye başlamışlardır. O dönemlerde müzik aleti alamadıkları ve beyazların askerlerine ait müzik aletlerini kullandıklarını unutmamalıyız. Yukarıda adı geçen üflemeli çalgılar bu dönemlerden gelen bir alışkanlıktır. Sözlerin ve müziğin sitemi yansıtması artık gittikçe isyan boyutuna girmeye başladı. İşte böyle bir dönemde rock adını duyurmaya başladı. Caz dan etkilenen Blues artık Rock'ı doğurmuştu. Müzikte elektro gitarın kullanılmasının en büyük sebebi ise distortion adı verilen ses efektinin kulakları tırmalayıcı tınısının isyanı ve acıyı en iyi şekilde yansıttığının düşünülmesidir. Müzik ve sözler gittikçe sertleşmeye başladı. Bu durum hardrock'ı ortaya çıkarttı. Müzik artık sadece siyahların acılarını ve sitemleri anlatan ulusal bir yapıdan, bütün dünyayı ilgilendiren sorunlara ve siyasete karılan evrensel bir yapıya yol almaya başladı.Devam eden günlerde rock müzik muhalif yanının gittikçe kaybolduğunu düşünenler heavy metal çağını başlattı. Heavy metal ise gerek müzik tarzı bakımından, gerekse düşünceleri bakımından yüzlerce türe ayrılmaya başladı.
Je est un autre
smyrna
Yeni Üye
Yeni Üye
İsim: gizem

Mesaj gönderen smyrna »

ben sizi gayet iyi anladım ama siz düşüncelerinizi savunurken saygısızlık yapıyorsunuz..

Çok sevdiğim için bu benim sevgimi sizlerinkinden daha üstün de yapmaz.

dediniz son yazınızda.. ama öncesinde de

Onu sizin sahte anlayışınıza ve saçma sapan sevginize bırakacak değiliz

demiştiniz.. Tüm yazılarınızı baştan sona okudum kendinizle çelişiyorsunuz her defasında.. Her neyse...

kaldı ki diyelim ben populist kültürü destekliyorum..

Populist kültüre tapanlar hakkında ağır konuştum evet haklısınız ama neden üstünüze alındınız onu anlayamadım. Ha ben de onlardanım diyorsanız, yazdıklarımı okuyun sizin için yazıldı o sözler

demişsiniz

Bu sizi hiç ilgilendirmez.. Herkesin kendinden bişeyler bulduğu kendi kalbinde yaşattığı bir FD sevgisi vardır mutlaka içinde.. Ben sevdiğim sanatçıyı görmek istediğim yerde görüyorsam sorun yoktur benim açımdan.. Bu size böyle konuşma hakkı vermez hiçbir zaman.

(Bende FD'yi dizide görmeyi hayal etmezdim hiçbir zaman.. ama onun destekçisiyim ve bu verdiğim sadece bir örnekti)

Ayrıca rock müziğin tarihinden evrenselliğinden söz etmedim ben.. Ülkemizdeki sanat anlayışını eleştirmişsin,cevabım onaydı sadece.. Nedense bu ülkede gerçekten sanat yapanlar hep geri planda bırakılıyor.. Nerde gereksiz sanattan anlamayan insanlar var hep onlar göz önünde bulunduruluyor,onlardan yola çıkılarak örnekler veriliyor.. Birkaç ipe sapa gelmez birilerinin ortaya çıkıp yaptığı saçmalıklar görülüp sanat yozlaştı deniliyor.. Bu kadar basit değil.. Yıllarca ülkemizde sanatını yapan çok değerli insanlar varken bu kadar basit değil.. Yabancı müzik dinleyen birinin kendi ülkesinden vereceği örnekler ancak bu kadar olabiliyor.. Benim anlatmak istediğim buydu tam olarak.. Ama sen evrensellik falan konuyu çok farklı yere çekmişsin.. İşte sonra da gerçekten sanat yapan insanlar farklı bir alanda bir iş yaptıklarında hemen tepki çekiyor.. Yok efendim sanat yozlaştı, kendi sanatı dışında nasıl başka bir iş yapabilir.. vs vs vs ... Yani sanatçının tamamen hobi olarak bile bunu yapması tahammül edilemez bir hal alıyor.. Sanata kesin katı kurallar konuluyor.. Bir ressamdan oyuncu olamaz. Bir tiyatrocudan şarkıcı olamaz.. Bir insanın birden fazla yeteneği varsa bunu farklı sanat alanları içinde neden değerlendirmesin? (FD oyunculuk sanatında başarılı mı peki? İşte bu tartışılır.. Ona sözüm yok.. Tamamen kişisel görüşlere dayanır.. ) Ama hatta bu durum daha da vahim bir hal alıyor.. Bir zamanlar taptıkları sanatçılarından soğuyorlar.. Bir durun bakalım bir şans verin görün bakalım neler yapacak bu adam? Ama yok yargısız infaz.. Neden? Çünkü diğerleriyle kıyaslanmaktan.. A sanatçısı böyleyken böyle oldu.. Şimdi bu da böyle olacak.. Populist kültüre alet oldu artık bitti benim için... Burada FD'nin dizi oyunculuğuna başlaması bende dahil birçok kişiyi şaşırttı,kimilerini memnun etmedi.. Ama ona rağmen destekleyenler çoğunlukta.. Siz FD'yi diğerleriyle karşılaştırmaya başladığınız anda sorgulayın kendinizi... O zaman görüceksiniz tek sonuç çıkacak ortaya bence siz FD'yi hiç anlamamışsınız..

FD dizi oyunculuğuna başladı diye sizin için bittiyse bu sizin görüşünüzdür.. Ama sırf biz destekliyoruz diye sevgimizi sorgulayamazsınız. Yada hakaret edemezsiniz.
Kullanıcı avatarı
sehrikalp
Admin
Admin

Kendimle çeliştiğimi söyleyerek zaten yeterince demek istediklerimi anlamadığınız ortada. Bu konuda size söyleyecek sözüm yok. Popülist kültür taraftarlarına söylediğim sözler genele söylenmiştir. Bunların sizinle alakası yok. Türkçe müzikten ve Türk sanatından anlamıyorsunuz diye bana sözler söylediniz, rock müziğin Türk sanatıyla alakası olamadığını belirtmemin sebebi de buydu. FD nin bu yeni halini desteklemenize elbetteki sözüm yok. Buna hakkım da yok. Size hakaret etmedim, bu konuda yanılıyorsunuz, size hakaret etmek gibi bir niyetim ve hakkım da yok. Böyle düşünmenize sebebiyet verdiydem özür dilerim. Ama bana inanın size hakaret etmek gibi bir kastım yok. Tartışma hakaret edilerek yapılmaz zaten. FD nin dizi oyuncusu olmasını destekleyenlerle işim yok benim. Buna siz de dahilsiniz. Sizi bu sebeple eleştirmek gibi bir niyetim de yok. Zaten cümlelerinizden onu nasıl sevdiğiniz anlaşılıyor. Benim işim bundan sonra onu tanıyıp geçmişiyle ilgili fikri olmayacak olanlara. İşte benim içime sindiremediğim bu. Yoksa aramızdan birileri onu bu haliyle de destekleyecek elbette. Herkes benim kadar tutucu olmayacaktır. Bu çelişki değil merak etmeyin. Ne dediğimin farkındayım. Siz yalnızca söylediklerimi üzerinize alınıyorsunuz. Lütfen bunu yapmayın. Benim muhatabım sizler değilsiniz. Alev Alev şarkısıyla hafif bir popülarite yakaladığı dönemlerde nasıl da rahatsız olmuştuk onu bu şarkıyla tanıdılar hep o şarkıyı istiyorlar diye. İşte benim korkum bundan sonra da böyle bir kesimin ortaya çıkacak olması. Siz bu yeni kesimden rahatsızlık duymuyor olabilirsiniz, bunu da anlarım. Ama ben rahatsızlık duyuyorum.

Düşüncelerimi savunurken saygısızlık yaptığımı belirtmişsiniz. Bakın ben düşüncelerimi savunmuyorum. Bu konuda anlaşalım. Bir düşünce, empoze edilmeye çalışılan bir fikir yok ortada. Ben sadece FD nin dizi de oynamasına kızdım ve onu desteklemeyeceğimi belirttim. Siz de bunu yapın demedim. Yazılarımı okuyacak olursanız, taraftar arayışımın olmadığını göreceksiniz. Ama ben bunu yapıyormuşum gibi davrandınız bana. Bu kısmı anlamak güç benim için. Arkadaşlar desteklemeyin Fd yi, bırakın ne hali varsa görsün demedim ben. Düşüncelerime kimseler katılmak zorunda da değil. öyle bir beklentim de yok. Evet başardım, bir kaç kişiyi daha ondan vazgeçirdim demek gibi bir amacım da olmadı.

Onu sizin sahte anlayışınıza ve saçma sapan sevginize bırakacak değiliz dediğim de bile muhatabım siz değildiniz. Cümlenin akışına dikkat ederseniz genele yönelik bir ifadelerdi onlar. O an size hitaben yazmıyordum. Sadece yanlış anlamalarınız düzeltmek için yazıyorum bunları. Szi benim için değerlisinizçünkü bir FD dinleyicisisiniz. Her ne kadar ben uzun bir süre dinlemeyecek olsam da sizinle temelde mutlaka ortak noktalarımız olmalı. Çatışmamız mümkün değil. Umarım anlatabilmişimdir. Uff yoruldum yahu. :wink:
Je est un autre
Kullanıcı avatarı
sehrikalp
Admin
Admin

Bşr sanatçı hobi olarak sanat yapmaz. Bunu anlayın lütfen. Sanat hakkında nasıl bir tanım var aklınızda bilemiyorum. Sanat yapmak kesinlikle bir sorumluluktur. Konuştuğun insan Dede Efendi'den tutta Mercan Dede'ye kadar dinleyen bir insan. Oysa sen rock müziği Türk sanatı sanıyorsun. Hala neyi savunuyorsun burasını anlamadım. Konuştukça batmak sanırım bu olsa gerek. Biraz daha kitap okuyunuz lütfen. Kendi uydurduğunuz fikirleri başkasına empoze edemezsiniz. Bunu ancak cahiller dinler ve vay be demek öyleymiş der. Türk sanatını bırak, hangi müziğin hangi kültüre ait olduğundan bile haberiniz yok. Hatta sanatın ve sanatçının nasıl kişilikler olması gerektiğinden bile haberiniz yok. Sizinle tartışmamın anlamı da yok. Çünkü söylediklerini bilgiye dayanmıyor. Kendi mantığınızın süzgecinden geçirerek bana konuşuyorsunuz. Sanatçı hobi olarak başka sanat yapabilir dediğiniz anda zaten bu konudaki eksikliğiniz ortaya çıkıyor. Sanatçının bir duruşu olmalıdır. Bir mesajı olmalıdır. Daldan dala konamaz sanatçı. FD ben oyunculuğu kendi başıma kıvırabilirim, derse gerek yok dediği anda zaten taa dibe vurmuş oluyor. Sanatçı, hele ki bu konularda her zaman duyarlı olduğuna inandığımız bir insan olan FD bunu söylüyorsa bu yozlaşmışlığın bayağılığın en büyüğüdür.
En son sehrikalp tarafından Çarşamba, Temmuz 9, 2008 02:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Je est un autre
Kullanıcı avatarı
sehrikalp
Admin
Admin

Ayrıca rock müziğin tarihinden evrenselliğinden söz etmedim ben.. Ülkemizdeki sanat anlayışını eleştirmişsin,cevabım onaydı sadece..

Bir de bu cümleniz ilgimi çekti. Türkçe müzik dinlemediğim için Türk sanatından anlamayacağımı dolayısı ile eleştiremeyeceğimi söylemediniz mi? Okuduklarımı anlıyorum ben merak etmeyin. Siz rock müziği Türk sanatı zannettiğiniz için size bu açıklamaları yaptım ben. Yabancı rock müzik dinleyicisiyim ben ve bu müziğin asıl sahiplerini dinliyorsam Türkiye'de icra edenleri de kaliteli kalitesiz olarak eleştirebilirim ki bunu Türkçe rock dinleyenden daha iyi yapabilirim. Çünkü o müziği asıl sahiplerinden dinliyorum ben. Ülkemizdeki sanat anlayışını eleştirmek için Türk müziği konusunda ya da Türk sanatı konusunda alim olmaya gerek yok değil mi? Rezalet gün gibi ortada. Siz sanatı belki doğru algılıyorsunuz ama herkes ve hatta çok çok büyük bir çoğunluk sizin gibi algılamıyor. Türkiye'de bir çok gerçek sanatçı var diyorsunuz. Evet var haklısınız onlar yozlaşmadan sesizce kendi alanlarında sanatlarını icra ediyorlar. Peki o gerçek sanatçı olarak algıladığınız değerli sanatçılarımızın kaç tanesi dizi oyuncusu. Gerçek sanatçı olarak müzik dışında oyunculuk yapan bir iki örnek verebilir misiniz bana? Çok merak ediyorum vereceğiniz isimler. Vereceğiniz isimler kimleri gerçek sanatçı olarak algıladığınızı da ortaya koyacak. Hadi bakalım hodri meydan. Kim kendiyle çelişiyor görelim.
Je est un autre