Bu sitedeki lavinya.net forum/panolar sayfası bölümü 22 yıl önce yani 2002 yılında kurulmuş, 11 yıl önce 2013 yılında ise aktif kullanımı durmuştur. Güncel/yeni paylaşım yoktur. Yalnızca arşiv/nostalji için yayına açıktır.

kitap sayısı

Kültür-Sanat yazılar, makaleler, incelemeler, kültür sanat haberleri..
valerie
Üye
Üye
İsim: Melek

kitap sayısı

Mesaj gönderen valerie »

Japonya'da kişi başına 25 kitap düşerken, Türkiye'de 6 kişiye 1 kitap düşüyor...
burky
Yeni Üye
Yeni Üye

Re: kitap sayısı

Mesaj gönderen burky »

çok güzel bi konuya değinmişsin melekcim ilk önce bu konudaki hassasiyetinden dolayı seni tebrik ederim ayrıca teşekkür ederim :wink: sanırım Japonyayla ülkemizi kıyaslarsak kitabı az okumakla çok okumanın arasındaki fark bariz bi şekilde ortaya çıkartmış oluruz.En azından ben böyle düşünüyorum :?:
uzak
Üye
Üye
İsim: İltür

Mesaj gönderen uzak »

6 kişiye 1 kitap düşüyor ama okuyanların da yılda 1 kitaptan çok daha fazla okuduğunu düşünürsek, kim bilir kaç kişinin kitap yükünü taşıyoruz... :)
cmrtsi
Üye
Üye
İsim: Aslı

Mesaj gönderen cmrtsi »

acı, ama gerçek... :?
yaskaman

Mesaj gönderen yaskaman »

dün izin günümdü. bir kitaba başladım akşam 10'da bitti. çok özlemişim..
aslında değindiğimiz mesele derin. polisini bile adam gibi eğitmeden eline silah ve jop verip sokağa bırakan bi ülkeden bahsediyoruz.
enflasyon vb. sıkıntılarla diğer ülkelerde insan haklarına aykırı sayılan şartlarda çalışan insanların yaşadığı bir ülke.
imkanı olup da okumayanlar elbette yazık ediyorlar kendilerine ve toplumumuza ancak bir de halkın %90'ının yoksul olduğu gerçeğini unutmayalım derim..
valerie
Üye
Üye

Mesaj gönderen valerie »

belli konularda size sonuna kadar katılıyorum; ama kitap okumamanın bahanesi olmaz bence. evet halk yoksul, belki bu bir mazeret, kitap alınamıyo. ama şehir kütüphanelerinde çürüyen kitaplarda var.
bazen halk kütüphanelerinde bakıyorum kitap benden önce ne zaman alınmış diye inanın içim acıyo. asıl sorun kitap okumayan gençlerde mi yoksa bu eğitimi veremeyen aile ve okullarda mı?
yaskaman

sorun eğitimi vermeyen okul, aile, devlet, asker ya da herkimse onlarda.
çünkü herkes içten gelerek yapamaz bazı şeyleri. teşvik gereklidir.
ama yıllardır siyasetçilerin kötü idareleri sonucunda, kapitalist düzenin getirisi olan sömürücü ve çıkarcı sistem sonucunda insanlar büyük(!)lerimizin istediği kadarını bildiler hep.. çok konuşanların da sesi kısıldı. :idea:
valerie
Üye
Üye

Mesaj gönderen valerie »

haklısınız. zamanında kitapların yakıldığı bir ülkede yaşıyoruz sonuçta.
yaskaman

aynen öyle maalesef. zaten bu olayın üstüne de pek birşey söylenemez..
bir zamanlar düşüncenin suç sayıldığı ve yargılandığı bir ülke..
yazık :idea:
valerie
Üye
Üye

Mesaj gönderen valerie »

aslında bir zamanlar değil. hala suç sayılıyor maalesef.(kanun önünde suç değil sadece). öldürülen yazarlarımızda görüyoruz bu gerçeği.
aycell_xxx
Üye
Üye
İsim: aysel

Mesaj gönderen aycell_xxx »

kitap fiyatları da bu oranı azaltıyor diye düşünüyorum ben...
valerie
Üye
Üye

Mesaj gönderen valerie »

haklısınız, burdada devreye yayınevleri giriyor. onların bencilliği.
ponnik
Üye
Üye
İsim: Sonay

Mesaj gönderen ponnik »

Tamam kitap fiyatları yüksek olabilir. Ama bunu kitap okuyamama nedeni olarak sunmak bana saçma geliyor. Kitap okumak isteyen insan ne yapar eder okur. Ben de öğrenciyim, okuyorum ama ayda en az 3/4 kitap alıyorum. Şöyle ki kitap okumak isteyen kişi gider 2. el kitap alır ya da arkadaşlarından alır ya da o kadar ucuz kitaplar var ki alınabilecek. Düşünün gün içinde o kadar gereksiz ya da fazladan para harcıyoruz her şeye, bu paradan bir kısmını biriktirip kitaba verebiliriz.
Rkoycu
Üye
Üye
İsim: rüştü levent

Mesaj gönderen Rkoycu »

Çok istekle başlıyorum ama nedense bir türlü sonunu getiremiyorum ...bir süre sonra sıkılıyorum veya bitirmeden başkasına sarılıyorum...çok yanlış ama böyle...
aycell_xxx
Üye
Üye
İsim: aysel

Mesaj gönderen aycell_xxx »

ponnik sen de haklısın.. hem de kitaplar çok fazla satılmadığı için de pahalı..
En son aycell_xxx tarafından Salı, Şubat 20, 2007 14:17 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.