Bu sitedeki lavinya.net forum/panolar sayfası bölümü 22 yıl önce yani 2002 yılında kurulmuş, 11 yıl önce 2013 yılında ise aktif kullanımı durmuştur. Güncel/yeni paylaşım yoktur. Yalnızca arşiv/nostalji için yayına açıktır.

özgürlükmişmışmüşmuş

Makaleler, Yazılar, Şiirler ve sizin şiirleriniz.
Ayrıca bu panomuzu blog web günlüğü gibi kullanacağız. Lütfen yalnızca kendi yazı, şiir vb yazıları paylaşın.! Başkalarına ait eser ise; lütfen not düşün.
bennn
Üye
Üye

özgürlükmişmışmüşmuş

Mesaj gönderen bennn »

özgürüm
özgürsün
özgür...
hangimiz hangi konuda özgür?
hangi seçimimizde özgürüz?
kime göre?
neyi özgürce yaptık, yaptınız bugüne kadar?
bugünden sonra peki ne değişecek?
özgürce doğabildik mi yani? özgürce büyüdük mü? özgürlük nedir ki? özgürce ölebilecek miyiz?
özgür müydük en önemli kararlarımızı verirken, hayatımızla ilgili? özgür müyüz düşünürken peki?
özgürlük nedir ki? nedir? ne kadar özgürdünüz, bu yaşınıza kadar? özgürlük... ne ki?
özgür değildim doğarken, seçme şansım yoktu çünkü... ne doğacağım zamanı, ne yeri, ne annemle babamı... hatta cinsiyetimi bile...
özgürce ağlayamadım eminim bebekken bile. her ağlamamda bir emzik sıkıştırıldı dudaklarımın arasına susturmak için beni. gülerken bile özgür değildim. güldürdükleri kadar gülerdim. istediklerinde ağlatmaları an meselesiydi. oyuncağımı alıverdilermi ellerimden, biterdi gülüşlerim. büyümemeye bile karar veremezdim, büyürdüm ve büyüdüm. okumaya da okumamaya da özgürce karar verilemezdi. her yaşında ne yapman gerektiği zaten belliydi. süt dişlerinin bile sende kalma süreleri altı yedi yıldan başlıyor, on bir on ikiye kadar çıkabiliyordu. kız doğmuşsan eğer, benim gibi, süresi vardı çocukluğunuzun. her ay bir karın ağrısıyla, kilodunuzdaki kan lekesiyle geride bırakırdınız çocukluğunuzu. özgür değildik yani çocukluktan gençliğe geçişimizde bile. özgür olamamakla geçtikçe yıllarımız, özgür olamamakla özgürdük.
yılların geçmemesine karar veremediğimiz gibi, nasıl geçeceklerine karar verdiğimizi sanırduk. özgür olmadan yeni hayatlar kurduk. özgür olmadan anne-baba olduk.
ne aşık olduk özgürce, ne aşık olunduk.
yapmak istediklerimizi yapamadık ama yapabildiklerimizi de ne kadar özgürce yaptık? neyi isteyebileceğimiz bile sınırlıydı hatta isteyemediklerimizde dahi özgür değildik.
soluk alma süremiz bile kısıtlanmış. minicik bir kas parçasına bağlı "yaşama" özgürlüğümüz.
sözcüklerimiz bile sınırlıyken, yazdıklarımı ne kadar özgürce yazmış olabilirim sizce?
ya sizler, ne kadar özgürsünüz sorarım size... okumalarınız da anlamalarınız da hayatınızdakilerle sınırlı. okumama kararınızı verirken bile nedenleri "tek" size has değil.

özgür müsünüz siz?
hangi konuda peki?
özgürlük nedir ki?
ne ki?
ÖZLEM
seyytan
Kıdemli üye
Kıdemli üye
İsim: Metin Çetin

Re: özgürlükmişmışmüşmuş

Mesaj gönderen seyytan »

Güzel bir yazı Özlem hanım...
Ben zaten hiç özgür olmadım ki...Hep Metin olarak kaldım... :lol:
bennn
Üye
Üye

Re: özgürlükmişmışmüşmuş

Mesaj gönderen bennn »

metin olmak, özlem olmaktan daha iyi derim ben ;)