Bu sitedeki lavinya.net forum/panolar sayfası bölümü 22 yıl önce yani 2002 yılında kurulmuş, 11 yıl önce 2013 yılında ise aktif kullanımı durmuştur. Güncel/yeni paylaşım yoktur. Yalnızca arşiv/nostalji için yayına açıktır.

Türkiye'de Rock Müzik

Kültür-Sanat yazılar, makaleler, incelemeler, kültür sanat haberleri..
Kullanıcı avatarı
emrepark
Takımdan
Takımdan

Mesaj gönderen emrepark »

bence de şebo rakipsiz ve tartışmasız rockın kraliçesi :wink:
dj_ets

Mesaj gönderen dj_ets »

rock muzık dedın mı ılk akla gelecek ısım sebnem ferah tır ...harıka bır ses ınanılmaz bır yorum ..onu dınlerken ınsan kendınden gecıyor aynı zamanda tum dusuncelerden arınıyor ....cok duygusal ama bı o kadar da hırcın o bır ılah ...
callahan

Mesaj gönderen callahan »

ben hep ingilizleri kiskanmisimdir. soyle iron maiden dediklerinde susu pus olurum. yaw derim bizim neden iron maiden imiz yok. bir james hetfield da bizden cikmaz mi diye duler kurarim. bos dusler.
bizler pop dinleyelim varsin yansin anasini satiyim muzik...
rock rock ve yine rock
Kullanıcı avatarı
emrepark
Takımdan
Takımdan

callahan james hetfield ingiliz diil birleşmiş milletler doğumlu
dj_ets

Mesaj gönderen dj_ets »

YA BEN INGILTEREDE YASAYAN BIRI OLARAK HIC BURDAKILER E OZENMEYIN ARKADASLAR ..EVET ROCK GRUPLARI COK IYI ONA BISEY DEMIYORUM AMA BURDAARTIK ESKI GUCUNU KAYBEDIYOR ....SUAN DA ONUN YERINI HIP HOP VE RAP MUZIK ALIYTOR ...COK ACI AMA OYLE ....

BU ARADA TURKIYE DE ROCK SUAN ICIN PEK IYI SESLER YETISMIYOR ...BAZILARI HARIC ...TAM ROCK MUZIK DEGIL DE HAFIF ARABESK ROCK TARZI MUZIKLERLE CIKILIYOR KI BUDA ROCK KULTURUNU TAM YANSITMIYOR ....INSALLAH TURKIYE DE ROCK KULTURUNUN OZUNU BULABIILIR VE ORDA KI ARKADASLARIM EN IYI ROCK MUZIGI DINLERSINIZ ....
callahan

Mesaj gönderen callahan »

emrepark yazdı:callahan james hetfield ingiliz diil birleşmiş milletler doğumlu
ben zaten ole bir bilgi vermedim neden bir james e sahip degiliz dedimm...
aze

Mesaj gönderen aze »

ben son bir yıldır demir demirkan,ogün sanlısoy,şebo,kurban,mor ve ötesi,ve tabii ki pentagram dinledim...110 ve redd albümleri de var elimde ama bir iki dinleyince sıkıldım...türkiyede rock yok diyemem ama ben nedense hep eskileri arıyorum,bağımlılık mı yaptılar nedir?
Kullanıcı avatarı
lonely
Görevli
Görevli
İsim: Burcu

Mesaj gönderen lonely »

Birkaç sene evvel sorsanız Şebnem Ferah, Feridun Düzağaç, Demir Demirkan gibi usta isimlerin yanında Teoman'ı da sayardım.Bence Teoman eskisi gibi değil ya da bana öyle geliyor.Kliplerini görünce tv nin karşısında zınk diye kalırdım bitene kadar da hiç bir kuvvet beni oradan kaldıramazdı. Aynı şey radyo için de geçerli. Ama şimdi öyle değil.
Manga'ya gelince onlar rock yapmıyorlar yabancı bir grup var sanırım adı Gorillaz onların Türkiye versiyonu. Zaten bunu kendileri de ifade etmişler.Örnek alıyoruz falan demişler. Onlar da manga karakterlerini kullanıyor.
Hııımmmm sıra rap e geldi bence Türkiye'de rap inanılmaz bir yükselişte. Özellikle 18 yaş altında acayip popüler. Ben buna çok yakından şahidim. Çünkü kardeşim dinliyor.Mecburen bende. Karargah diye bir grup var mesela iğrenç geliyor tabiri caizse. o ve benzeri gruplar rap yapmıyorlar .Onlar sadece rap in yükselişini kullanıyorlar.Türkiye'de bunun hakkını veren isimler Ceza, Sagopa Kajmer, Fuat ve Ayben. Bunların tarzı çok farklı undergrand diyorlar. Adamların söyleyecek sözleri var savaşa dair, insanlığa dair, hayata dair kısacası.Zaten bunlar da diğerlerinin arasından sıyrılıyorlar hemen.
Ben rock dan başka dinlemem diyordum önceden ama şimdilerde rap de dinliyorum.Bana kızabilirsiniz ama hoşuma gidiyor.Çoğu insan söylediklerini anlamıyor çoğusu zaten söyleyemiyor.Anlayabilmek ve söyleyebilmek güzel bir şey.
Kimse yanlış anlamasın bende rock müziğin, Feridun Düzağaç'ın ve diğer saydığım isimlerin yeri bambaşka ve ömür boyu da öyle kalacaklar.
Ama sizlere de Ceza'yı dinlemenizi tavsiye edirim.
Herkese sevgiler
Absolidear

Rock adına

Mesaj gönderen Absolidear »

Bence türkiyede rock müzik diye birşey yok arkadaşalar ..Birkaç sağlam rock gurubu var onlarında ne albümü var ne kitlesi çünkü bizim gençliğimiz avrupa özentisi manga vs. falan fıstık gurupları rock diye nitelendirip dinliyorlar .Bu guruplara rock müziği yapıyor damgası yapıştırılıyor .Manga dinleyeceğime O beğenmediğimiz cezayı dinlerim daha iyi .. Rock altyapısı üzerine rap söyleyen veletlerden oluşuyor manga dediğiniz şey ..Teomana şebnem feraha gelince ..Para ve şöhret düşkünü kuklalar ..Hepsi taksimden çıkma cover guruplarının solistleriydi ..F.d ,Mor ve ötesinide bunlara dahil edebiliriz F.d nin tek ayrıcalığı yaptığı müziği para veya başka birşey için yapmıyor olmasıdır.Ama tam anlamıyla rock yapmıyorlar..Rock müziğin belli kuralları vardır ..Sözleri bile belli bir başkaldırı içerir ama sonunda herzaman çıkış vardır ..Bizim rock sanatcılarımız Aşk budalası olmuşlar..Üzgünüm ama evrensel rock adına yapılabilecek her şeyi daha önce Led Zeppelin,Doors,Pink floyd,metallica vs gibi efsane guruplar zaten yapmışlar..Şu an yapılan tek şey rocku evrime sokup makyajlayarak milletin önüne sunmak ..Bunu türkiyede ilk önce Barış Manço,Cem Karaca ve Moğollar gerçekleştirdi..Rock müziğe Anadolu esintileri katarak Anadolu rock akımı başlatıldı şimdi bu yaratıcılıktır ama seneler sonra ben anadolu rock yapıyorum diye pop besteler yapıp rock gibi sunan ve bir kaç cover yapıp albümüne dayayan Haluk levent e ne demeli...??? Tamirci çırağıyla Çıkış yapan Ali Altay 'a ne demeli Islak ıslakla çıkış yapan Barış akarsuya ne demeli...Boşuna kasmayın beyler türkiyede de rock müzik adına bişeyler yapıldı zamanında ...Ama o zaman dinlemediniz..Pantagram ne oldu ..??? Grizu vardı ??? Kurban ilk önce yumuşadı sonra poplaşı ve şimdi yok??? Kargo pop gurubu??? Mavi sakalın ilk albümünü dinledinizmi e kadar iyii rock yapılmış??? Demir demirkan ve serdar öztop gibi dünya çapında ün yapabilecek gitaristler bile gitarlarını bir kenara bırakıp biri kendi solo albümlerini çıkararak biri haluk levente sırtını dayayarak para kazanmak peşinde ...Kusura bakmayın Arkadaşlar (Türkiyede Rock Mock Yock !!!!!!)
emirates

Mesaj gönderen emirates »

Bence Türkiye de rock müzik yapılıyor ama günümüzde rock müzik deyince o kadar geniş bir yelpaze geliyor ki insanların aklına bu da haliyle bir anlam karmaşası yaşatıyor.Kiminin aklına rock deyince Iron Maiden kiminin aklına Mor ve Ötesi geliyor.Ama bu sorunu saymazsak Türkiye'de de rock müziği bence hakkıyla yapan insanlar var Şebnem Ferah,Demir Demirkan gibi bireysel örneklerin yanı sıra PENTAGRAM,Mavi Sakal,Bulutsuzluk Özlemi gibi topluluk örnekleri de var kaliteli rock müzik yapan..Hatta koskocaman Erkin Koray,Cem Karaca,Barış Manço,Moğollar gibi isimler yetişmişken Türkiye'de bence bir daha düşünmek gerekir Türkiye'de rock yapılmıyor demeyi.. :wink:
fd_rocker
Üye
Üye

Mesaj gönderen fd_rocker »

Son dönemlerde oldukca iyi durumda.
bigmerLin

Mesaj gönderen bigmerLin »

Türkiye'de rock müziği bence de yok denecek kadar az.. Tabi bu insanın rock anLayışına da bağLı.. Son zamanlarda bir çok rock topLuLuğu çıktı piyasaya... Ama onLar da pek bir şey değiştirmiyorLar.. Türkiye'de artık hiphop ve rap müziği daha fazLa dinLenir oLdu son zamanLarda... DoLayısıyLa yeni çıkan grupLar bu akımı fazLa değiştiremediLer gibi geLiyor bana... Türkiye'de rock müzik adına çok güzeL şeyLer yapıLmış... HaLa da güzeL şeyLer yapılıyor.. Umarım bir şeyLer biraz oLsun değişir...
Kullanıcı avatarı
emrepark
Takımdan
Takımdan

aslında son dönemlerdeki patlamadan çok kaliteli isimler de çıkmaya başladı bana kalırsa en ii örnek yüksek sadakat,müzikaliteleri,şarkı sözleri ve grupo performansları hakikaten üst düzey,bunda grup üyelerinin hepsinin biraz etkisi var.Onun dışında seksendört var ama onlar da çok baltalandılar gibime gelio,albüme koymayı bile düşünmedikleri bi şarkı radyolarda eskitildi,ama müzikalitelerine diyecek yok.Böyle duyarlı ve kaliteli gruplar çıktıkça umutlanıyorum türk rockının geleceği için
ponnik
Üye
Üye
İsim: Sonay

Re: Türkiye'de Rock Müzik

Mesaj gönderen ponnik »

rock müzik çok büyük aşama kaydetti türkiyede
artık bizde yabancı rock müziğini aratmıyoruz çokkk iyi rock müzik yapan ve bunun hakkını verenler var
Kullanıcı avatarı
fotosentez
Takımdan
Takımdan
İsim: yaprak

Re: Türkiye'de Rock Müzik

Mesaj gönderen fotosentez »

mesela şebnem ferah..üstüne tanımam...:)gerçekten o mükemmel bir ses