Yeşilçam Ödülleri 2009

Kültür-Sanat yazılar, makaleler, incelemeler, kültür sanat haberleri..
seyytan
Kıdemli üye
Kıdemli üye
Mesajlar: 1470
Kayıt: Çarşamba, Ekim 26, 2005 22:30
İsim: Metin Çetin
Konum: Aydın

Yeşilçam Ödülleri 2009

Mesaj gönderen seyytan »

''Yeşilçam Ödülleri 2009'' adayları açıklandı

İstanbul - Beyoğlu Belediyesi ile Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) işbirliğiyle Turkcell'in ana sponsorluğunda ikincisi düzenlenen ''Yeşilçam Ödülleri 2009'' adayları açıklandı.

Garajistanbul'da düzenlenen törende konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Türk sinemasının kalbinin yıllardır kesintisiz olarak Beyoğlu'nda attığını belirterek, ''Beyoğlu, Türk sineması için her zaman çok önemli olmuştur. Yeşilçam ve sinemaya destek Beyoğlu'na destek demektir'' dedi. Törende daha sonra 600 kişilik jürinin değerlendirmesi sonucu belirlenen adaylar, Ceyda Düvenci ve Levent Üzümcü'nün sunumuyla açılandı. Buna göre, ''En iyi film'' ödülüne ''Üç Maymun'', ''Sonbahar'', ''Issız Adam'', ''Devrim Arabaları'' ve ''A.R.O.G'', ''En iyi yönetmen'' ödülüne ''Üç Maymun'' filmiyle Nuri Bilge Ceylan, ''Sonbahar'' filmiyle Özcan Alper, ''Issız
Adam'' filmiyle Çağan Irmak, ''Devrim Arabaları'' filmiyle Tolga Örnek ve ''A.R.O.G'' filmiyle de Cem Yılmaz ile Ali Taner Baltacı aday gösterildi.

''En iyi erkek oyuncu'' dalında Onur Saylak ''Sonbahar'', Yavuz Bingöl ''Üç Maymun'', Cem Yılmaz ''A.R.O.G'', Çetin Tekindor ''Ulak'' ve Taner Birsel ''Devrim Arabaları'' adlı filmlerdeki oyunculukları, ''En iyi kadın oyuncu'' dalında da Hatice Aslan ''Üç Maymun'', Nurgül Yeşilçay ''Vicdan'', Demet Akbağ ''O... Çocukları'', Ayça Damgacı ''Gitmek'' ve Melis Birkan ''Issız Adam'' adlı filmlerdeki rolleriyle ödül adayları arasında yer aldı.

''En iyi senaryo'' dalında ''Sonbahar'' filmiyle Özcan Alper, ''Issız Adam'' filmiyle Çağan Irmak, ''Üç Maymun'' filmiyle Ebru Ceylan, Ercan Kesal ve Nuri Bilge Ceylan, ''Devrim Arabaları'' filmiyle Tolga Örnek ve Murat Dişli, ''O... Çocukları'' filmiyle Sırrı Süreyya Önder, ''En iyi görüntü yönetmeni'' dalında da ise ''Üç Maymun'' filmiyle Gökhan Tiryaki, ''Sonbahar'' filmiyle Feza Çaldıran, ''A.R.O.G'' filmiyle Soykut Turan, ''Devrim Arabaları'' filmiyle Hasan Gergin ve ''Ulak'' filmiyle Mirsad Heroviç aday gösterildi. Her kategoride seçilen 5 aday, sektörle birlikte sinema akademisyenleri, iş, kültür, sanat ve medya dünyasının kamuoyu önderleri konumundaki sinemaseverleri de kapsayan 1500 saygın isimden oluşan ikinci bir jüri tarafından değerlendirilecek.

''Yeşilçam Ödülleri''nin birincileri, 3 Mart'ta Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenecek törenle açıklanacak. ''En iyi film'', ''En iyi yönetmen'', ''En iyi senaryo'', ''En iyi görüntü yönetmeni'', ''En iyi müzik'', ''En iyi kadın oyuncu'', ''En iyi erkek oyuncu'', ''En iyi yardımcı kadın oyuncu'', ''En iyi yardımcı erkek oyuncu'', ''Genç yetenek'' ve ''Turkcell ilk film'' kategorilerinde verilecek Yeşilçam ödül heykelciklerinin yanı sıra ''En iyi film'' ödülünün sahibi 150 bin TL, ''Turkcell ilk film'' ödülünün sahibi ise 30 bin TL'lik para ödülüyle desteklenecek. ''Yeşilçam Ödülleri''nde geçen yıl Abdullah Oğuz'un yönettiği ''Mutluluk'' ''En iyi film'', Fatih Akın ise ''Yaşamın Kıyısında'' adlı filmiyle ''En iyi yönetmen'' seçilmişti. ''Turkcell ilk film ödülü'' ise ''Beyaz Melek'' ile Mahsun Kırmızıgül'ün olmuştu.